PROJEKTANT

Björn Steinar Bluemenstein


Bjorn_profile.jpg

Product designer, mieszkający w Reykjaviku. Jest entuzjastycznym młodym projektantem, który przez swoje prace dąży do wprowadzenia zmian społecznych.

Björn pochodzi z pokolenia product designer, które uważa, że otoczenie jest zalane produktami i bezużytecznymi pokusami. Według niego świiat pilnie potrzebuje rozwiązań szeregu problemów społecznych, dlatego Björn praktykuje „anty-kapitalistyczną metodę projektowania” czylipodejście do produktu w sposób praktyczny i oryginalny wraz z zachowaniem jego pierwotnego celu.

Najnowsze prace Björna to „Łapanie dnia” czyli walka z resztkami żywności poprzez ręczne wytwarzanie wódki z owoców znalezionych w śmietnikach„Cargo” czyli pokazanie punktu widzenia świata ze stalowego kontenera transportowego (do zobaczenia w Maritime Museum of Denmark) i „Forest Utility” – mobilizacja islandzkich projektantów i leśników do stworzenia kultury, w której głównym wykorzystywanym surowcem będzie drewno, za pomocą szybkiego przewodnika o projektowaniu z tego materiału. Te trzy prace  odzwierciedlają punkt widzenia Björna – projektowanie będące medium w przedstawianiu idei.